Przymierzając się do budowy namiotu foliowego musimy rozważyć jego usytuowanie na działce. Tunel najlepiej postawić dłuższymi bokami w kierunku północ-południe. Dzięki temu wykorzystamy maksymalnie dostępne światło słoneczne. Warto również zwrócić uwagę na dostęp do wody oraz jakość gruntu.
Woda – własna studnia pozwoli zaoszczędzić na podlewaniu. Należy pamiętać aby woda do podlewania była możliwie ciepła, odstana w jakimś zbiorniku np. stara wanna, beczka czy pojemnik IBC
Grunt – do uprawy najlepiej aby ziemia była torfowa o odpowiednim odczynie PH w zależności od tego, co będziemy hodowali
Po wybraniu lokalizacji naszego przyszłego „foliaka” sprawdzamy różnicę poziomów pomiędzy bokami tunelu. Jeżeli będzie ona duża najlepiej skorzystać z pomocy ciężkiego sprzętu w postaci spycha lub popularnych spychokoparek. Usługa nie będzie zbyt droga a zaoszczędzi nam dużo czasu.
Budowę rozpoczynamy od ustawienia kilku bloczków betonowych. Kładziemy je w miejscu gdzie ma być krótszy bok – 3szt – narożniki i jeden pomiędzy. Przykładamy na nie belek o rozmiarach 10x10cm i według niego poziomujemy bloczki. Po wypoziomowaniu krótszego boku układamy bloczki wzdłuż dłuższej ściany w odległościach około 250cm. Pamiętamy aby pomiędzy drzewo a bloczek położyć kawałek papy lub czegoś co pozwoli na odizolowanie krawędziaka od betonu. Połączenia belek możemy wykonać za pomocą metalowych łączników do drewna lub tak jak my – wykonując zakładki. Jak wykonać takie łączenie można obejrzeć na filmie poniżej.